Zarząd Województwa Śląskiego ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie projektów dla oddziałania 4.3.1 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 od 31.01.2020 do 11.05.2020.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
- Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia.
- Związek Metropolitalny.
- Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia.
- Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej).
- Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną.
- Szkoły wyższe.
- Organizacje pozarządowe.
- Towarzystwa budownictwa społecznego.
Beneficjentem projektu realizowanego w formule grantowej mogą być wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia. Ograniczenia możliwości aplikowania w formule projektów „ekologicznych gmin” zawarte zostały w Regulaminie konkursu w rozdziale 2.1.1 Ograniczenia i limity w realizacji projektów, w tym również szczególne warunki dostępu dla konkursu.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach konkursu przewiduje się realizację następujących typów projektu:
- Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
- Likwidacja „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła.
- Budowa instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95%, w tym 10% z budżetu państwa w przypadku projektów spełniających łącznie kryteria:
- są projektami rewitalizacyjnymi,
- nie są objęte pomocą publiczną, w tym rekompensatą,
- nie są objęte pomocą de minimis,
- nie są projektami generującymi dochód w rozumieniu art. 61 rozporządzenia nr 1303/2013.
- Dla projektów realizowanych w formule grantowej maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95% (środków UE).
Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych w pozostałych przypadkach – 85%, bądź poziom wynikający z luki w finansowaniu, rekompensaty, pomocy de minimis lub zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej.
W przypadku realizacji projektów „ekologicznych gmin” (niebędących projektami grantowymi) przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia maksymalna wartość projektu wynosi 7 mln PLN.
Więcej informacji: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/43-efektywnosc-energetyczna-i-odnawialne-zrodla-energii-w-infrastrukturze-publicznej-i-mieszkaniowej-431-efektywnosc-energetyczna-i-odnawialne-zrodla-energii-w-infrastrukturze-publicznej-i-mieszkaniowej-37020-zit/